Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 2 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 3 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...

Olesno zdobyte!

Księżna Jadwiga, żona Henryka Brodatego, zawiesiła na drzewie niedaleko Olesna wizerunek św. Anny.  Do tego drzewa dobiegła dziewczyna o imieniu Anna, uciekając przed rozbójnikami. Uklękła przy sośnie i prosiła o pomoc patronkę. 

I wyprosiła wybawienie, rozbójnicy przechodzili koło drzewa, lecz jej nie widzieli. Cudownie ocalona opowiedziała o tym swojej rodzinie. Rodzice dziewczyny zawiesili na drzewie figurkę św. Anny. Wokół sosny, na której umieszczono tabliczkę z napisem: Czcigodna stara sosna, pod którą jedna panienka za wstawiennictwem anny świętej od śmierci uratowana była. Lipiec 1444, zbudowano niewielki kościół. Później wybudowano większy kościół, poświęcony w 1518 r, w którym ołtarz główny wykonał Jakub z Krakowa. Kościół cieszył się wielką sławą, w dni odpustowe na nabożeństwa przychodziło nawet 10 tysięcy pielgrzymów. W XVII w świątynia została rozbudowana przez budowniczego z Gliwic Marcina Snopka. W tym kształcie przetrwała do dziś. Właśnie do kościoła św. Anny wybrali się w niedzielę 30 września o g. 13.00 członkowie Sekcji Rowerowej Cyklista. Trasa wiodła spod Kuźni w Grodźcu przez Zębowice, Prusków, Osiecko do Olesna. Jechaliśmy cały czas asfaltem, obserwując kolory jesieni. W Oleśnie byliśmy około 15.30. Po zwiedzeniu kościoła i przylegającego do niego cmentarza wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem ominęliśmy Prusków, skręcając w Osiecku na Kadłub Wolny. W Grodźcu byliśmy o 17.30. W rajdzie wzięło udział 10 osób, przejechaliśmy prawie 60 kilometrów.

 

Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec