Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 2 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...
 • 5 Mikołaj

  Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.
  Więcej ...

 Prymicje

30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.

Ks. Szymon Supel

Syn Marii i Zdzisława Supel, ur. 26 maja 1994 r. Ma siostrę oraz czterech braci. Ukończył Technikum Ekonomiczne w Opolu. Wpływ na jego powołanie mieli kapłani pochodzący z parafii, jej proboszczowie i katecheci. Za wzór kapłana uznaje kard. Stefana Wyszyńskiego i pochodzącego z Kresów Wschodnich ks. Piotra Bąka, który zachwycił go swoją prostotą, skromnością i miłością do ludzi. Uważa, że współczesny ksiądz powinien potrafić rozumieć i akceptować człowieka z jego historią, i zawierzać siebie Bogu. Sądzi, że wiele uwagi duszpasterskiej trzeba przede wszystkim poświęcić rodzinom i młodzieży. (Źródło: Gość Niedzielny – Gość Opolski, str. 7).

Zainteresowania teologiczne, to Katolicka Nauka Społeczna, teologia pastoralna i życie społeczne ludzi, historia Kościoła. Inne zainteresowania to też m.in.: fotografia, muzyka, piłka nożna, chodzenie po górach, gotowanie.

            Wypowiadając się dla mediów, ks. Szymon mówił m.in.:

            „Przyjmując sakrament myślałem na pewno o tym, że Pan Bóg powołuje mnie do czegoś wielkiego, że kapłaństwo, które przyjąłem jest wielką tajemnicą. Z jednej strony jako samo kapłaństwo które jest tajemnicą, które ciężko będzie odkryć nawet poprzez całe swoje życie i Boży dar, za który też trudno będzie się też odwdzięczyć Panu Bogu. Ale też  z drugiej strony ta tajemnica z którą idę do ludzi. Ta tajemnica z którą będę ludzi wysłuchiwał […] Wielki dar i wielka łaska od Pana Boga. W moim przypadku jakoś trudno mówić o jednym momencie powołania. Myślę, że powołanie pewien dłuższy czas się we mnie rozwijało poprzez rozmaite rozmowy, doświadczenia z różnymi ludźmi. Chodziło o to, żeby też pytać o głębię i o sens naszego życia, tego, czego Pan Bóg w życiu ode mnie chce. Na początku nie była to myśl, że to będzie kapłaństwo, tylko że po prostu przez te różne doświadczenia i rozmowy, jakoś to się we mnie rodziło, ale nie była to na początku myśl, która by kierowała do kapłaństwa. Bardziej pozwalała mi szukać odpowiedzi na te pytania czy pogłębiać swoje myślenie oraz patrzenie, ale nie była to myśl zarysowana o kapłaństwie.

Tematem pracy magisterskiej ks. Szymona to:

Tożsamość kapłana w świetle „Listu do moich kapłanów” kard. Stefana Wyszyńskiego (promotorem pracy był ks. dr hab. Andrzej Anderwald).

            „Czytając książkę „List do moich kapłanów” Wyszyńskiego, wczytując się w te treści, pozwalały mi one widzieć postawę kapłana jaki powinien być, mówiące o całej też Eucharystii, maryjności kapłana, ale to co ważne co zwróciło szczególną moją uwagę to też relacja prezbitera do swojego biskupa diecezjalnego, relacja prezbiterów między sobą, a także relacja prezbiterów między swoimi wiernymi. Tu szczególnie objawia się taka miłość pasterska, czyli to jaki kapłan powinien być w stosunku do swoich wiernych. Miłość pasterska, która polega na tym, że kapłan wchodzi w historię, pogłębia to, dlaczego dany człowiek tak reaguje, taki jest, a wiąże się to z tym żeby każdego człowieka którego napotka prowadzić do zbawienia. Dzisiaj współczesny człowiek jest troszkę może słabszy pod kątem psychicznym czy też pod kątem emocjonalnym, ale myślę, że rozwiązaniem jest tutaj nasze świadectwo życia, czyli to jacy jesteśmy w stosunku do tych ludzi. Pomimo, że może słabości różnych osób Kościoła, czy też naszych myślę, że mamy prawo i obowiązek się nawracać, być świadkami w naszej codzienności, poprzez zwykłe proste ludzkie gesty”.

            „Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych” (1 Kor 9,22) –To taki tekst dla mnie szczególny gdy modliłem się pewnego razu w modlitwie brewiarzowej i ten tekst tak szczególnie utkwił mi w pamięci i pozwolił mi sięgnąć głębiej, że jako kapłan jestem po pierwsze dla Boga ale także dla drugiego człowieka.

„Dobry Boże, błogosław tym, od których wyszedłem – Rodzicom, Rodzeństwu, Krewnym, oraz Przyjaciołom, a także wszystkim, których postawiłeś na mojej drodze życia i Tym do których mnie poślesz. Zmarłych zaś obdarz wieczną radością ze spotkania z Tobą”.

Od 26 sierpnia br. będzie wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Krapkowicach.

Tekst: Adam Kasperski

Zdjęcia wykonane i udostepnione przez FOT.KA - Kolanek Adam

Szczegółowy opis uroczystości oraz streszczenia  czytaj>>>>>

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec