Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

Merkury we Lwowie

Pod takim tytułem odbyła się 25 kwietnia 2013 r. w Kuźni w Grodźcu prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego (Dom Spotkań z Historią w Warszawie), który odwiedził naszą miejscowość na zaproszenie Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”. Tym razem prezentacja dotyczyła lwowskich handlarzy, jarmarków, sklepów, kupców, rzemieślników, fabryk, słowem, całego życia handlowego miasta.

Spacer po Lwowie zaczęliśmy od zaopatrzenia się w sakwojaż w fabryce kufrów i toreb Leopolda Rosenzweiga (ul. Sykstuska 5) i oczywiście w pieniądze (Galicyjska Kasa Oszczędności lub Komunalna Kasa Oszczędności m. Lwowa). Teraz można było ruszyć na podbój miasta i zrobić zakupy w najlepszych lwowskich sklepach i kawiarniach. A kupić we Lwowie można było wszystko: w zakładzie Władysława Borzemskiego - aparat fotograficzny, u Stanisława Wrońskiego przy ul. Krakowskiej - ciepłe futro, u Szpilmana - modne rękawiczki, w składzie porcelany i fajansu Kazimierza Lewickiego - zastawę stołową, w zakładzie Władysława Buszka - wyroby złotnicze. Można też było pójść do pasażu Mikolascha, w którym aż roiło się od modnych sklepów i magazynów. Zmęczeni zakupami mogli usiąść w cukierni Karola Cudżaka lub w cukierni Zalewskiego. Jednak Lwów to nie tylko małe sklepy, na wzgórzach wokół miasta swoje siedziby od XIX w. miały najróżniejsze firmy produkcyjne. Produkty niektórych z nich były eksportowane do najodleglejszych zakątków świata. Dość wspomnieć fabrykę Ruckerów, których szynki podbijały w latach 20. i 30. XX w. Stany Zjednoczone, a zupy w proszku konkurowały z zupami Oetkera (pod koniec XIX w. wyparły zupy Oetkera z rynku tureckiego) czy alkohole Baczewskiego, eksportowane do wszystkich krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Australii. Do pełni obrazu dodać należy odbywające się na prawie każdym miejskim placu jarmarki. Jeszcze w nocy przybywali na targ hurtownicy, zaraz za nimi zaopatrujący się u nich drobni handlarze. Nad ranem hurtownicy kończyli swoją pracę, a handel rozpoczynali przekupnie i przekupki. Nad ranem także docierały na targ wiejskie gospodynie z podlwowskich wsi, z charakterystycznymi dużymi chustami (biławkami), w których przynosiły własne produkty rolne. Lwów miał bardzo stare, sięgające średniowiecza, tradycje handlowe. Najstarsza organizacja kupców, Lwowska Kongregacja Kupiecka, działała nieprzerwanie od 1673 r. Właśnie w umiejętności zrzeszania się lwowskich kupców, rzemieślników i handlarzy widzieć należy źródło sukcesów lwowskiego handlu. Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego kolejny raz zachwyciła słuchaczy, prelegent prócz ciekawych, opowiedzianych barwnym językiem historii prezentował również eksponaty z czasów, o których mówił. Spotkanie skończyło się w późnych godzinach wieczornych.

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec