Półkolonie w Kuźni

Półkolonie w „Kuźni” organizowane przez Stowarzyszenie Nasz Grodziec stały się już niemalże tradycją w czasie ferii zimowych.  W tym roku cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem wśród dzieci z Grodźca i Chobia. Wzięło w nich udział 36 osób.

Półkolonie odbywały się w drugim tygodniu ferii, od 4.02 do 8.02.2013. Zajęcia prowadziły panie: Anna Pastuch i Emilia Zając, pomagały im dorywczo panie: Katarzyna Pastuch i Katarzyna Wąsik. W ciągu paru dni dla dzieci były przygotowane różne atrakcje.

W poniedziałek uczestnicy półkolonii odwiedzili Muzeum Hutnictwa w Ozimku. Tutaj, Pan Marek Musiał, zapoznał ich z historią Huty Małapanew i  opowiedział o tym,  jakie dawniej wytwarzano w niej „skarby”. Udokumentowaniem jego słów były eksponaty w gablotach, m.in. broń, naczynia, ozdobne krzyże, makieta, miniatura mostu wiszącego. W poniedziałek także, z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, dzieci obejrzały w Domu Kultury w Ozimku przedstawienie pt. „Oflajnowo” w wykonaniu Teatru „Maska” z Krakowa. „Oflajnowo" opowiadało o tym, jak rozsądnie korzystać z Internetu, jak być odpowiedzialnym za własne słowo, a co najważniejsze, pokazało młodym ludziom, że realne kontakty i przyjaźnie są nie tylko bezpieczniejsze, ale również i bardziej wartościowe.

Kolejne spotkanie z teatrem dzieci miały we wtorek. Wtedy to, odwiedziły Teatr Lalki i Aktora w Opolu, gdzie wystawiona została sztuka, bajka pt. „Opowieści o Piesku i Kotce”. Głównymi bohaterami  przedstawienia byli pies Szczekuś i kotka Mruczka, którzy mieszkali wspólnie pod jednym dachem w prawdziwym domu, mieli wiele kociopsich spraw i mnóstwo szalonych pomysłów oraz przygód. Nasze dzieci były oczarowane przedstawieniem, które pokazało, że wbrew temu, co mówi znane przysłowie, pies i kot również mogą żyć w zgodzie i miłości.

Największą atrakcją tegorocznych półkolonii był dla dzieci czwartkowy wyjazd do parku wodnego Aquadrom w Rudzie Śląskiej. Aquadrom jest jednym z najnowocześniejszych basenów w Polsce. Tutaj, w strefie rekreacji: na zjeżdżalni, w jacuzzi,  w basenie, dzieci mogły się do woli oddawać wodnym szaleństwom. Czas spędzony w aquaparku był dla dzieciaków świetną zabawą.

Dwa dni półkolonii: środę i piątek, dzieci spędziły w „Kuźni”, gdzie przygotowane były dla nich różne gry i zabawy ruchowe, spacery, zabawa w podchody oraz różne zajęcia plastyczne.  W ramach prac plastycznych dzieci własnoręcznie wykonały m.in.: figurki z masy solnej, maski karnawałowe oraz rybki z płyt CD, które są miłą pamiątką po odbytych zajęciach.

Przez całe pięć dni dobry humor nie opuszczał dzieci ani na krok, a radosna atmosfera towarzyszyła wszystkim przedsięwzięciom. Organizatorzy dziękuję za pomoc w przygotowaniu ferii pani Barbarze Katolik, dyrektor Ośrodka Integracja i Pomocy Społecznej oraz pani Helenie Gruszce, dyrektor Domu Kultury w Ozimku.

Emilia Zając