Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

  • 1 Przekaż nam 1%

    Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
    Więcej ...
  • 2 Wizyta Św. Mikołaja

    05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
    Więcej ...
  • 3 Rajd w Święto Niepodległości

    11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
    Więcej ...
  • 4 Konkurs plastyczny

    We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
    Więcej ...
  • 5 Tenis

    Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
    Więcej ...

             24 czerwca br, na zaproszenie Prezesa Zapałczarni w Częstochowie naszego ziomka - Eugeniusza Kałamarza – delegacja w składzie: Helena Gruszka – prezes Stowarzyszenia Nasz Grodziec, Zdzisław Adamski – sołtys Grodźca oraz dr Krzysztof Kleszcz – radny Rady Miejskiej   w Ozimku miała okazję zobaczyć nową ekspozycję pt. „Zapałczarnia w Częstochowie – Historia – Teraźniejszość – Perspektywy” uczestniczyć w konferencji popularno-naukowej organizowanej pod tym samym tytułem a także mieliśmy możliwość zwiedzić zachowany park maszynowy Częstochowskiej Zapałczarni jako osobliwe, unikatowe Muzeum, które jeszcze niedawno produkowało zapałki..… Tytułem ciekawostki należy zdradzić fakt iż jeszcze w 1944r zwiedzana przez nas Zapałczarnia w Częstochowie zaopatrywała w swoje produkty bliskie nam miasto Lwów. Po ekspozycji muzealnej oprowadzał nas jej wielki pasjonat, sam prezes pan Eugeniusz Kałamarz.

           Ekspozycję i monografię przygotowała i zredagowała dr hab. Anna Odrzywolska, historyk, prof. Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Budynek muzeum „to nie tylko pozostałość po fabryce”, to miejsce które cały czas żyje. Odbywają się tutaj między innymi liczne wystawy, konferencje naukowe i wernisaże. Jest to miejsce z potencjałem, które trzeba (...) i bezwzględnie należy zachować dla przyszłych pokoleń. Na wystawie prezentowane są m.in. informacje i zdjęcia przedstawiające produkcję zapałek a także liczne dokumenty, listy pracowników czy faktury oraz zdjęcia maszyn. Wystawa i towarzyszące jej wydanie monografii stanowi przede wszystkim wielką szansę i próbę zwrócenia uwagi na fakt,     że starość to nie balast, ale ogromny kapitał, który obecnie dla potomnych należy wykorzystać.        

         Prezes Częstochowskich Zakładów Zapałczanych SA - Eugeniusz Kałamarz – mówi , iż jest to ostatni moment, w którym ten kapitał jeszcze można ożywić projektami, środkami unijnymi i działalnością ludzi, którzy nie tylko dostrzegają potencjał, ale również widzą niesamowite możliwości ich zastosowania. Eugeniusz Kałamarz dodał, że w 2017 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożony został wniosek, zredagowany przez prof. Odrzywolską, dotyczący uznania Muzeum Produkcji Zapałek za Pomnik Historii Polski. Pismo wciąż czeka na realizację.

       Dziękując za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w otwarciu wystawy i konferencji życzymy zarówno Prezesowi jak i pracownikom – społecznikom żywotnie zainteresowanym zatwierdzeniu istniejącej już starej - nowej placówki muzealnej, by „ z marszu weszła w kulturalny krwioobieg” spuścizny kultury technicznej miasta i regionu. Życzymy satysfakcji z dotychczaso- wych dokonań i realizacji dalszych wyzwań .

H.G.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895