Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

Akcja Repatriacja

Dzień 1

Wyprawa rowerowa do Biłki Szlacheckiej (Królewskiej), ruszyła 6 lipca 2008r. śmiałkowie: Ania, Łucja, Ola, Piotrek, Adam, Tomek i Krzysiek minęli tablice woj. małopolskie.

Zobaczą, jak wyglądała miejscowość naszych przodków. Poznają jej historię (może uda się znaleźć jakieś jej ślady). Posprzątają i uporządkują cmentarz biłecki. Nawiążą kontakt (współpracę?) z dzisiejszymi mieszkańcami obu Biłek. Po powrocie zapewne przywiozą zdjęcia, które zamieścimy na stronie.

Dzień 2

Drugi dzień naszej podróży był naprawdę męczący, bo jeśli ktoś myśli, że wjazd na Górę św. Anny od strony Wysokiej jest uciążliwy, to baaardzo się myli. To były górki! Mieliśmy naprawdę dośćAle od czego silna wola? Minęliśmy nawet planowany nocleg w Wolbromiu i pojechaliśmy dalej. We wsi Wierzchowisko przyjął nas bardzo życzliwy gospodarz, pozwolił rozbić noclegi w ogrodzie, wykąpać się i nawet postawił kolejkę. Wieczór był naprawdę przyjemny. O piątej rano zbudził nas potworny kwik świń, nasz gospodarz miał bowiem 70 sztuk i odstawiał je na ubój, właśnie o 5. rano. Oprócz kwiku świń był także gorszy dźwięk, o namiot wyraźnie dzwonił deszcz. Na szczęście nim wygrzebaliśmy się już nie padało. Dzisiejsza droga mimo górek szła całkiem dobrze. Wyjechaliśmy z woj. małopolskiego, lecz potem wjechaliśmy w świętokrzyskie. Tu w małym gminnym miasteczku Skalbmierz przenieśliśmy się czasy późnego Gierka. Całkiem dobrze wyglądająca z zewnątrz restauracja okazała się barem chyba wcale nie stylizowanym na bar GS-u. Menu również gieesowskie: flaczki, fasolka po bretońsku i bigos, wszystko oczywiście odmrażana. Dziś nocleg w Dołędze, znowu w Małopolsce, jutro zaś krótka trasa.

Dzień 3

Jeszcze słowo o wczorajszym noclegu. Okazało się, że agroturystyka, gdzie mieliśmy nocować, już nie działa. Na szczęście spotkaliśmy bardzo życzliwego sołtysa wsi Zaborów. W Zaborowie działa Dom Ludowy oraz remiza strażacka. Właśnie do strażnicy zaprosił nas Sołtys pan Franciszek Bełbło. Było naprawdę przyjemnie. Nawet zrobiono z nami wywiad do czasopisma W zakolu Raby i WIsły. A rano, rano coś w nas wstąpiło, ruszyliśmy kłusem i całą trasę przejechaliśmy bardzo szybko. Już około 16 byliśmy w Dębicy, gdzie czekała na nas pyszna ciepła kolacja i wspaniałe przyjęcie. Wszyscy czujemy się bardzo dobrze, choć nogi (i nie tylko nogi:) trochę bolą. Gospodarzom serdecznie dziękujemy!!! Jutro zupełnie wypoczęci ruszymy w dalszą drogę.


Dzień 4

Przeczuwałem, że nie zechce nam się wcześnie wyjeżdżać z gościnnego domu w Dębicy, ale nie myślałem, że wyjedziemy dopiero o 10.30. Mieliśmy więc już na starcie spore spóźnienie, a przed sobą 81 km. Spóźnienie jeszcze powiększyło się, gdy po raz pierwszy od wyjazdu z Grodźca dopadł nas w drodze deszcz. Na szczęście zdążyliśmy schronić się na przystanku PKS. A potem zapomnieliśmy o deszczu i zimnie, bo zobaczyliśmy przed sobą takie góry, przy których te wczorajsze wydawały się nam zabawkami. Z góry tak dużej świetnie sie zjeżdża, ale wjechać na nią to nie lada problem. I trudno się dziwić, że część z nas zamiast wjeżdżać prowadziła swoje stalowe rumaki pod górę. Dopiero około 18. poczuliśmy głód i zjedliśmy pyszne ruskie pierogi w miejscowości Niebylec. Choć wszyscy z nas wychowali się na pierogach i wszyscy znamy smak "pieroga idealnego" (czyli takiego jak w domu), to zgodnie stwierdziliśmy, że te z Niebylca są naprawdę smaczne. W Niebylcu również odkryliśmy, że do noclegu mamy jeszcze tylko 12 km. Wszyscy przyśpieszyliśmy, jedni rowerami, inni nogami i około 20 znaleźliśmy już nocleg. Pod swój dach przyjęli nas państwo Irena i Stanisław Adamowie, mieszkający we wsi Barycz. Jutro ruszamy już do granicy.


Dzień 5. (relacja odtwórcza)

Z Baryczy dojechaliśmy do Medyki, choć nie było nie było to wcale takie proste. Ciągle były górki, ale czując bliskość granicy nogi jakoś łatwiej pokonywały opór przełożeń i rowery mknęły całkiem szybko. Zamiast szukać noclegu w Medyce postanowiliśmy przekroczyć granicę i przespać się już po stronie ukraińskiej. Przejście granicy to przeżycie zupełnie koszmarne, choć zaczęło się całkiem niewinnie. Na polskim posterunku nie było tłoku, pogranicznicy życzyli nam dobrej drogi i już było po wszystkim. A potem, pomiędzy posterunkiem polskim i ukraińskim zobaczyliśmy tłum ludzi stojący w zbitych grupkach. Akurat zmieniali się ukraińscy celnicy, więc czekając wypełnialiśmy dość bezsensowne dokumenty. A potem przyszedł nowy celnik, kazał nam podejść aż pod budynek, a następnie pozwolił na to samo stojącemu za nami tłumowi. Zostaliśmy mocno ściśnięci, zaczęły się krzyki i przepychanki. Jakimś cudem udało się nam jednak przekroczyć granicę a za granicą znaleźć w miarę dobry hotel (brakowało w nim tylko ciepłej wody:) Umyliśmy się w zimnej wodzie i zasnęliśmy zupełnie szczęśliwi. Jutro jedziemy do Biłki!!!

Dzień 6. (relacja odtwórcza)

Rano ruszyliśmy do Biłki. Droga była długa (ponad 100 km) i wyczerpująca. Nie dość, że trzeba było ostro pedałować pod górkę, to jeszcze należało pamiętać, że kierowca nadjeżdżającego właśnie samochodu nie uważa nas - rowerzystów - za pełnoprawnych użytkowników drogi. Trzeba więc było mieć się na baczności, najlepiej zjeżdżać na pobocze drogi. Do Biłki przyjechaliśmy późnym wieczorem, sołtys Biłki zaproponował nam nocleg pod namiotami nad stawem, tam gdzie przed wojną był młyn. Gdy rozbiliśmy namioty przyszedł z wódką i kiełbasami. Dość długo siedzieliśmy przy ognisku pijąc ukraińską wódkę i zagryzając ukraińską kiełbasą. Około północy zasnęliśmy snem sprawiedliwego.

Dzień 7. (relacja odtwórcza)

Rano spotkaliśmy się z uczestnikami wycieczki autokarowej z Grodźca. Wspólnie zwiedziliśmy cmentarz oraz kościół w Biłce Szlacheckiej. Następnie doszło do rozmów pomiędzy sołtysem Grodźca i Biłki Szlacheckiej. Po spotkaniu z rodakami z Grodźca zwinęliśmy namiotu i przenieśliśmy się do motelu Relax. Po południu zrobiliśmy jeszcze jedną wycieczkę do Biłek. Robiliśmy zdjęcia nagrobków i zdęcia domów. Nagrobki polskie w Biłce Szlacheckiej są niestety mocno zniszczone, nieco lepiej wyglądają te z Biłki Królewskiej. Z rozmowy z sołtysem dowiedzieliśmy się, że można wygospodarować jakąś część cmentarza. zgromadzić na niej ocalałe nagrobki, a nawet postawić jakąś tablicę upamiętniającą zmarłych na tych ziemiach Polaków. Sołtys obiecał też, że będzie można odnowić pomnik, zamordowanego przez Ukraińców, księdza Adama Hentschela. Teraz wystarczy zdobyć na to fundusze. W rozmowie z Sołtysem Biłki dowiedzieliśmy się także, że podczas prac melioracyjnych odkopano w Biłce stary cmentarz. Znajdował się on na wprost majątku, wszystkie odkopane czaszki miały ślady cięcia szablą, był to więc cmentarz bardzo stary. Wydobyte szczątki pogrzebano ponownie. Wieczorem ostatnie piwo z uczestnikami wycieczki, jutro każdy idzie w swoją stronę. Wycieczka pomyślnie dobiegła końca. Pozdrawiamy!

Krzysztof Kleszcz

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895