Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

Ostatki i babski comber w Grodźcu

Oba zwyczaje, ostatki i babski comber, to stare polskie formy pożegnania karnawału. W Ostatki organizowano barwne korowody i huczne zabawy. W sobotę, 5 marca 2011 r., członkinie zespołu Grodziec zebrały się wraz z osobami towarzyszącymi, by odbyć ostatnie w tegorocznym karnawale spotkanie pełne radości i uciech wszelakich.

Natomiast we wtorek, 8 marca, Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowało w Dzień Kobiet babski comber. Organizowanie babskiego combra w Polsce ma długą tradycję, jego początki sięgają średniowiecza i wiążą się z Krakowem, lecz później zwyczaj rozprzestrzenił się we wszystkich rejonach kraju.

Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej pisze, że babski comber to zabawa przekupek krakowskich organizowana w tłusty czwartek. Podobnie w tłusty czwartek bawiły się kobiety w Poznańskiem. Natomiast w Radomskiem zabawy kobiet odbywały się w środę popielcową lub dzień przed nią. Wszędzie robiono kukłę ze słomy (comber) i maszerowano
z nią ulicami, śpiewając piosenki, tańcząc i bawiąc się. Po przemarszu ulicami bawiono się dalej w karczmie. Krakowska legenda mówi, że pewien okrutny wójt Krakowa, Comber, dręczył przekupki, nakładał na nie grzywny, a nawet więził je. Okrutnik umarł w tłusty czwartek i w całym mieście zapanowała radość. Śpiewano, pito i tańczono, powtarzając ?zdechł Comber? i odtąd taką zabawę powtarzano co roku. Jędrzej Kitowicz, w Opisie obyczajów za panowania Augusta III tak pisze o tym zwyczaju ?przekupki sprawiały sobie ochotę, najęły muzykantów, naznosiły rozmaitego jadła i trunków i w środku rynku, na ulicy, choćby po największym błocie tańcowały; kogo tylko z mężczyzn mogły złapać, ciągnęły do tańca?. Obie imprezy zorganizowane w Grodźcu były udane. Po hucznych zabawach uczestnicy mogli rozpocząć okres Wielkiego Postu.

Krzysztof Kleszcz

Odwiedza nas 95 gości oraz 0 użytkowników.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895