Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

Wizyta Czechów


8 czerwca odwiedziła Grodziec 49. osobowa grupa Czechów mieszkających w Niemczech. Byli to potomkowie dawnych mieszkańców naszej wsi oraz osoby, które zostały wysiedlone z Grodźca jako dzieci. Przyjechali głównie z ciekawości i sentymentu.

Z ciekawości przybyli młodsi i ci, którzy byli w Grodźcu po raz pierwszy. 

Pobyt w naszej wsi rozpoczęli od zwiedzenia cmentarza parafialnego. Tam zostali powitani przez sołtysa Zdzisława Adamskiego oraz radnych Jana Karpę i Krzysztofa Kleszcza. Czesi zebrani w pobliżu starych pomników nagrobnych zgromadzonych w centrum cmentarza, najpierw odśpiewali pieśń kościelną w języku polskim, czeskim i niemieckim, a później złożyli kwiaty. Następnie podeszli pod płyty nagrobne ustawione przy kaplicy pod płotem, gdzie także złożyli kwiaty.
Prosto z cmentarza cała grupa przeszła do kościoła, gdzie została powitana przez księdza Edwarda Romanowa. Oglądano świątynię, śpiewano (znowu w trzech językach), modlono się, a także opowiadano o powstaniu kościoła. Kolejnym punktem programu pobytu Czechów w Grodźcu była wizyta w PSP w Grodźcu. Tutaj naszych gości spotkała bardzo miła niespodzianka. Uczniowie pod przewodnictwem pani dyrektor Jolanty Proszewskiej przygotowali krótki występ artystyczny oraz poczęstunek. Po wizycie w szkole Czesi odwiedzili Kuźnię, gdzie wielu z nich po raz pierwszy oglądało tablicę upamiętniającą pierwszych mieszkańców Grodźca.
Później zaś już w małych grupach udali się na zwiedzanie naszej wioski. Czesi poznawali wioskę swoich przodków, my zaś staraliśmy się dowiedzieć, jak ich przodkom żyło się tutaj.  Dowiedzieliśmy się, że osadnicy z Bedřichův Hradec // Friedrichsgraetz byli niezwykle pracowici i bardzo przywiązani do tradycji.  Pielęgnowali język czeski praktycznie aż do 1939 r., znali również język niemiecki, który był im potrzebny w kontaktach z administracją. Mieszkający w Bedřichův Hradec Czesi posługiwali się też językiem polskim (gwarą śląską), który był im potrzebny do kontaktów  z mieszkańcami sąsiednich wsi (w dawnym Grodźcu odbywał się targ, na który przyjeżdżali mieszkańcy Krasiejowa, Szczedrzyka, Dylak, Biestrzynnika i innych sąsiednich miejscowości).

Oprócz wielu ciekawych informacji otrzymaliśmy od naszych gości obietnicę przesłania starych kartek i zdjęć z Grodźca oraz deklarację dalszej współpracy. Na zakończenie warto powiedzieć, że wszyscy goście, którzy odwiedzili nas  są obywatelami Niemiec, czują się jednak Czechami, wielu z nich do dziś posługuje się językiem czeskim, dlatego też pozwoliłem sobie napisać o wizycie Czechów, choć równie dobrze można było napisać, że Grodziec odwiedzili Niemcy, których przodkowie po 1945 roku musieli stąd wyjechać, właśnie z tego powodu, że oprócz identyfikacji czeskiej czuli się także w pewnym stopniu Niemcami.

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895