Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

Cyjanotypia

W sobotę 16 lutego o g. 11.00 odbyło się w Kuźni pierwsze spotkanie miłośników fotografii. Podczas spotkania prowadzący zajęcia  pan Andrzej Grabowski przedstawił plan pracy grupy do końca czerwca br. oraz w przystępny sposób podał podstawowe informacje dotyczące fotografowania.

Mówił m. in. o budowie aparatów fotograficznych, ich funkcjach, o rodzajach matryc, obiektywów, a także o niezbędnych każdemu fotografowi akcesoriach dodatkowych. Przedstawił także książki, czasopisma i strony internetowe dotyczące fotografii.

Wyjątkowo we wtorek odbyły się prowadzone przez Andrzeja Grabowskiego warsztaty fotograficzne. Oprócz cotygodniowych spotkań w Kuźni, uczęszczający na zajęcia spotykali się również w plenerze, były także dwa spotkania nocne.Tym razem grupę odwiedził Michał Grocholski, fotoreporter Gazety Wyborczej w Opolu i prezes opolskiej Fundacji Warsztatów Fotograficznych. Gość opowiadał o jednej z najstarszych technik fotograficznych ? cyjanotypii. Cyjanotypia daje charakterystyczne niebieskie obrazy o stosunkowo dużym kontraście i bardzo dobrym odwzorowaniu rysunku. Metodę opracował w 1842 roku Sir John William Herschel (1792-1871), wybitny astronom, matematyk, chemik i wykorzystywał ją do zapisywania swoich notatek. Jedną z pierwszych, którzy wykorzystali tę metodę była Anna Atkins - botanik, która w 1843 roku zastosowała ją do kompletnego wykonania książki "Photographs of British Algae: Cyanotype impressions". Teoria była jedynie wstępem do zajęć praktycznych. Każda z osób obecnych na spotkaniu mogła samodzielnie wykonać tą techniką kilka zdjęć. Białą kartkę papieru  należało pomalować odpowiednim roztworem (8% żelazicyjanek potasu i 20% cytrynian amonowo-żelazowy) i poczekać oż wyschnie. Następnie przykładało się do niej negatyw fotografii i taki zestaw poddawało się kilkuminutowemu oddziaływaniu promieniowania UV. Teraz wystarczyło kartę papieru wypłukać i otrzymaliśmy niebieskie zdjęcie. Prowadzący zajęcia Michał Grocholski zdradził także, że kolor zdjęcia można zmienić, zanurzając je w gorącej ? herbacie. I rzeczywiście, po kilkuminutowej kąpieli niebieskie zdjęcie uzyskiwało odcień sepii. Trwające ponad trzy godziny spotkanie należy uznać za bardzo udane.

Krzysztof Kleszcz

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895