Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

Kolędnicy

Wielu starszych mieszkańców Grodźca nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez kolędników. Bo kolędnicy w Grodźcu chodzili od zawsze, kontynuując tradycję przywiezioną jeszcze z Kresów.

Musieli oni oprócz kolęd znać powinszowania, początkowo były to długie wierszowane formy, inne dla każdego dnia świąt (na przykład, przychodząc pod dom kolędnicy mówili: Wiecie, czy nie wiecie, że nad waszą chatą gwiazda betlejemska świeci, cieszą się mędrcy świata Herod ślepo goni, a my przyszli po kolędzie opowiedzieć o niej. Wielka radość w Betlejemie, że całemu światu gwiazda ona rozgorzała nad wieśniaczą chatą. I te ludzie zatwardziali, grzeszni i sprzedajni nie poznali Boga w dziecku urodzonym w stajni. I choć Boża ta Dziecina do serca kołata, zamykają przed nią wrota możni tego świata. A czy, dobrzy ludzie, tutaj w waszej chacie uradować się i cieszyć dzisiaj pozwalacie? –Pozwalamy. Bóg wam zapłać, hej bracia, nie stójcie za progiem, tu są dobrzy ludzie, zaczynajmy z Bogiem). Później zastąpiono je jednym winszowaniem, w którym zawarte było życzenie długiego życia i wiecznej nagrody w niebie. Grupy kolędnicze wyposażone były też w odpowiednie rekwizyty, chodzący w święta nosili ze sobą szopkę, Nowy Rok witano tzw. balonem – podświetlaną kulą z wypisanym na niej rokiem, w święto Trzech Króli chodzono z gwiazdą – również podświetlaną. Sami kolędnicy także musieli być przebrani w odpowiednie stroje, które uatrakcyjniały ich występ, a także sprawiały, że trudno było rozpoznać kolędujących. 

W ostatnich latach żywa do niedawna tradycja, nie wiedzieć czemu zanika. Grup kolędniczych chodzi coraz mniej, w tym roku widać było jedną w drugi dzień świąt i jedną w Trzech Króli. Z tego właśnie powodu z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” 6 stycznia wyruszyła z kolędą grupa składająca się z trzech króli i jednego rycerza. Sądząc z reakcji osób, których domy kolędnicy odwiedzili, pomysł był trafiony. W ciągu pięciu godzin kolędnicy odwiedzili 30 rodzin. Po zakończeniu kolędowania przekazali na rzecz Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” ponad 500 zł. Dziękujemy.

Stowarzyszenie składa również podziękowania Dyrektor Domu Kultury, pani Helenie Gruszce oraz pani Marzenie Kasperskiej El Khalfi.

Krzysztof Kleszcz

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895