Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

Krypty w biłeckim kościele

Pochodzący z Grodźca pan Adam Sołtys odwiedził latem Biłkę Szlachecką. Zwiedził m. in. cmentarz i kościół biłecki. W kościele jego zainteresowanie wzbudziło otwarte wejście do podziemi. Po zejściu do krypt ujrzał rozpadające się trumny, które udało mu się sfotografować.

Nie zawsze wejście do podziemi biłeckiego kościoła było otwarte. Zdarzało się, że do pierwszej krypty, w której obecni gospodarze świątyni trzymają różne sprzęty można było wejść, jednak drzwi do drugiej krypty były zwykle zamknięte. Tam bowiem po wojnie złożono szczątki właścicieli Biłki Szlacheckiej.

Do końca II wojny światowej w podziemiach biłeckiego kościoła spoczywało sześć osób, w pierwszej krypcie: Jan Paweł Aleksander Sapieha (1847-1901), Seweryna Józefa z Uruskich Sapieżyna (1860-1932) oraz Jan Seweryn Sapieha (1878-1896),  natomiast w drugiej krypcie: Kajetan Uruski (?-1827), Wanda z Potockich Caboga (1788-1876), Józefa z Mierzejewskich Uruska (1790-1840).

Opiekujący się biłeckim kościołem unicki ksiądz z Mikłaszowa potwierdził, że znajdujące się w podziemiach trumny wymagają wymiany lub naprawy. Stawarzyszenie „Nasz Grodziec” zwróci się do konsula polskiego we Lwowie z prośbą o pomoc w tej sprawie. 

Krzysztof Kleszcz

Odwiedza nas 110 gości oraz 0 użytkowników.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895