Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

                         Kulinarne dziedzictwo kresowe…

W niedzielne popołudnie siedziba Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, popularna „Kuźnia” wypełniła się „po brzegi” mieszkańcami Grodźca i zaproszonymi gośćmi. Okazją do spotkania była promocja II uzupełnionego wydania „Kuchni mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca”, którą dzięki wsparciu Sympatyków i Darczyńców naszego Stowarzyszenia udało się po dziewięciu latach ponownie wydać, gdyż I wydanie w krótkim czasie „rozeszło się” jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki’. Autorem wyboru i opracowania pozyskanego materiału zarówno do I jak i II wydania jest Krzysztof Kleszcz, prezes Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” w latach 2008-2018, znany w środowisku inicjator i realizator wielu cennych przedsięwzięć na rzecz popularyzacji szeroko pojętej kultury, kultywowania tradycji i zwyczajów przywiezionych na Śląsk Opolski przez naszych przodków z Kresów Wschodnich przymusowo tu przesiedlonych po II wojnie światowej .

Autorami fotografii zamieszczonych w obydwu wydaniach tej jakże osobliwej dla nas książki kucharskiej jest Marcin Adamski i Anna Kleszcz.

Promocyjne spotkanie uświetnili zaproszeni goście w osobach: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ozimku - Aldona Koczur, Burmistrza Ozimka reprezentowała Maria Błahuta, od zawsze sympatyk naszej działalności a także Zdzisław Adamski - sołtys Grodźca i członek naszego Stowarzyszenia . Takie spotkanie nie mogło by się odbyć bez zespołów folklorystycznych „Grodziec” i „”Jutrzenka”, które zaprezentowały się w pięknych, śpiewnych, rzewnych a czasem bardzo dynamicznych ,w rytmie, pieśniach kresowych.

Po przywitaniu przybyłych uczestników przez Prezesa Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” spotkanie poprowadziła Łucja Furman, autorka opracowania graficznego I i II wydania tej jakże bliskiej naszemu sercu książki kucharskiej, autorka projektu pomnika ku pamięci Wypędzonych z Kresów Wschodnich. Uczestnicy spotkania mieli okazję posmakować wypieków według receptur kresowych upieczonych przez grodzieckie gospodynie a były to między innymi: ciastka amoniaczki i cebularze, smakowite ciasta drożdżowe z rodzynkami…..

Każdy uczestnik promocyjnego spotkania wrócił do domu z pamiątką -obdarowany książką kucharską „Kuchnia mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca” przekazane przez najstarszych mieszkańców wsi, z których wielu jest już nieobecnych wśród nas.

Dbajmy i pielęgnujmy kulturę i tradycje naszych przodków, by ocalić je od zapomnienia i przekazać kolejnym pokoleniom, jak to czynili nasi dziadkowie i ojcowie.

Helena Gruszka

UWAGA!!!

Uprzejmie informujemy zainteresowanych iż książkę kucharską „Kuchnia mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca” można nabyć w cenie 25 zł, w siedzibie Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, ul. Częstochowska 146a, Grodziec , od wtorku do piątku, w godz. 17.00 – 20.00.

                                                                    

 

                                                                                  

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895