W czwartek 20.04 spotkali się mieszkańcy, by wraz z zuchami z i harcerzami ZHR Grodziec wspólnie „Sprzątać świat”. Przyłączając się do tej międzynarodowej akcji każdy może zadbać o Ziemię. Ci, którzy w czwartkowe popołudnie zjawili się pod Kuźnią ,postanowili zadbać "nasz fragment świata" aby okolica, w której mieszkają była przyjazna i pozbawiona bezmyślnie wyrzucanych śmieci. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.
Łucja Furman
4.czerwca w Grodźcu odbył się festyn sołecki zorganizowany przez Sołtysa Zdzisława Adamskiego oraz Radę Sołecka przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasz Grodziec”.
Choć centrum festynu stanowił plac zabaw w Grodźcu, spora część atrakcji dostępna była dla mieszkańców na podwórku szkolnym. W świetlicy wiejskiej mieszkańcy mogli na chwilę odpocząć, napić się wody, kawy lub herbaty i zjeść coś słodkiego. Uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoje umiejętności łucznicze pod okiem instruktora. Na najmłodszych czekało malowanie buziek, zaplatanie kolorowych warkoczyków. Były wesołe animacje i zabawy, dmuchany plac zabaw, popcorn oraz wata cukrowa. Najwytrwalsi uczestnicy wydarzenia na zwieńczenie festynu, zostali poczęstowani lodami, co pozwoliło nieco osłodzić smutek wywołany końcem tak wesołego dnia.
Było radośnie i rodzinnie, dopisała pogoda i frekwencja. Wśród gości pojawili się Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek, Sekretarz Gminy Ozimek Barbara Durkalec oraz Radny Rady Powiatu Opolskiego Antoni Gryc.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Jolancie Janerce- Dyrektor Ośrodka Integracji i Pomocy w Ozimku za okazane wsparcie, Dorocie Mrozek- Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego za pomoc i wsparcie techniczne, Ewie Adamiec za pomoc w zorganizowaniu nagłośnienia, Krzysztofowi Adamcowi za konferansjerkę i animacje, Agacie Górskiej za pyszne wypieki, Paniom Marii Adamskiej, Cecylii Soszce i Teresie Mielnik za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku oraz wszystkim zaangażowanym w organizację festynu.
Za nami już pierwszy tydzień września a my wspomnieniem wracamy do ostatnich dni wakacji, kiedy to w siedzibie naszego stowarzyszenia - Kuźni zorganizowano zajęcia dla dzieci „Wakacyjne kodowanie- myślę, doświadczam, koduję”
Zajęcia w formie trzech dwugodzinnych spotkań odbywały się w dniach 31.08 - 02.09. 2023 r. Podczas „Wakacyjnego kodowania” 20 dzieci rozwiązywała zagadki logiczne, bawiła się w odtwarzanie i tworzenie formuł oraz podążała po śladach w poszukiwaniu tajemnic…
Było to wesołe, ciekawe i angażujące zakończenie wakacji.
Wydarzenia w ramach X Opolskich Spotkań Kresowych rozpoczęły się w sobotę 16. września organizowanymi w świetlicy wiejskiej „Pawilon” w Grodźcu warsztatami genealogicznymi.
Zebranych przywitał Krzysztof Kleszcz- prezes Fundacji „Wieś Kresowa”. Podczas warsztatów Agnieszka Misiurska reprezentująca stowarzyszenie Opolscy Genealodzy podpowiadała jak zdobywać i odczytywać informacje na temat przodków zawarte w księgach parafialnych. Choć warsztaty były ukierunkowane na informacje zawarte w księgach parafii z Biłki Szlacheckiej, gdzie swe korzenie ma wielu mieszkańców Grodźca, przekazana podczas warsztatów wiedza z pewnością może pomóc każdemu, kto chce poszerzyć wiedzę o dawnych pokoleniach. Podczas spotkania nie zabrakło dyskusji oraz wspólnego odczytywania treści zawartych w księgach. Wśród zapisków można było natrafić na nazwiska znane również wśród dzisiejszych mieszkańców Grodźca. Podczas warsztatów uczestnicy dzielili się między sobą zdobytą wiedzą i informacjami dotyczących struktury archiwizowania danych przez dzisiejszą administrację państwową oraz kościelną. Wymieniono ważne adresy, i strony internetowe i inne źródła bardzo przydatne podczas rozpoczynania przygody z genealogią.
Po warsztatach genealogicznych odbył się koncert zespołu Zbrucz z Tarnopola. Artyści zaśpiewali pieśni ludowe polskie i ukraińskie oraz zatańczyli piękne tańce cygańskie. Podczas koncertu było wesoło i barwnie. Widzowie, gdy tylko utwory były im znane, dołączali śpiewem do występujących.
Podczas sobotnich wydarzeń dopisała frekwencja. Do grodzieckiej świetlicy przybyli zarówno mieszkańcy Grodźca jak zainteresowani tematyką kresową i genealogią goście, wśród których byli m.in. Zygmunt Olbryt - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Ozimku a także przedstawiciele Stowarzyszenia Kresowego „Strzelec” Alina i Mirosław Maciaszczykowie.
Niedzielne wydarzenia rozpoczęła msza święta w intencji Kresowian, której przewodniczył ks. Michał Wilk. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Wypędzonych w Grodźcu, gdzie nastąpiło złożenie symbolicznych kwiatów pod Pomnikiem. Wśród obecnych byli między innymi Sekretarz Gminy Ozimek Barbara Durkalec, Radni Rady Powiatu Opolskiego: Antoni Gryc oraz Marek Korniak, Radni Rady Miejskiej w Ozimku: Krzysztof Kleszcz i Jan Polaczek, Sołtys wsi Grodziec Zdzisław Adamski, przedstawiciele Rady Sołeckiej wsi Grodziec, Fundacji „Wieś Kresowa”, Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, księża Michał Wilk i Jan Czereda oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście. Po złożeniu kwiatów głos zabrali Sołtys wsi Grodziec Zdzisław Adamski oraz prezes fundacji „Wieś Kresowa” Krzysztof Kleszcz. Organizatorzy zaprosili zebranych na dalsze wydarzenia w ramach X Opolskich Spotkań Kresowych do Zatoki Bajka w Grodźcu.
Już o godzinie 14.00 na terenie Zatoki Bajka rozpoczęły się rywalizacje sportowe. Wśród dyscyplin były: turniej koszykówki 3x3, wyciskanie wielokrotne sztangi dla kobiet i mężczyzn oraz piłka nożna (król karnych i król strzelców). Organizatorzy składają szczególne podziękowania Piotrowi Bąkowi, który w sposób profesjonalny zajął się organizacją rywalizacji sportowych. Partnerami i sponsorami wydarzeń sportowych byli MOSiR w Ozimku, Ludowy Zespół Sportowy Grodziec oraz Zatoka Bajka.
Od godziny 15:00 w Zatoce Bajka na mieszkańców oraz gości czekało wiele atrakcji. Zebranych przywitali Sołtys Grodżca Zdzisław Adamski oraz Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek. Część artystyczną rozpoczął występ Hanny Elektorowicz. Młoda ale niezwykle utalentowana artystka oczarowała nas swoim głosem i wprowadziła w przyjemny nastrój.
Po Hannie na scenie zaprezentowały się Małgorzata Kalińska w towarzystwie Aleksandry Szyszki, które za sprawą swoich głosów przeniosły nas na rozśpiewane lwowskie uliczki.
Kolejnymi artystkami, które prezentowały swe głosy na scenie były panie z Zespołu Śpiewu Tradycyjnego Niezłe Ziółka. Był to ciekawy i nieco zaskakujący występ, podczas którego przeprowadzono słuchaczy po niezwykle bogatym i dźwięcznym świecie wschodnioeuropejskich pieśni ludowych.
Podczas Spotkań kresowych nie mogło zabraknąć grodzieckich ludowych zespołów śpiewaczych Jutrzenka i Grodziec, które zaprezentowały repertuar tradycyjnych piosenek i przyśpiewek. Podczas X Opolskich Spotkań Kresowych swój finał miał też Konkurs plastyczny „Kresowy Pejzaż”, który swym Patronatem objął Starosta Opolski Henryk Lakwa.
Na zakończenie dwudniowych jubileuszowych X Spotkań Kresowych odbyła się zabawa taneczna z zespołem Animator.
Prócz wydarzeń sportowych i artystycznych czekały stanowiska, gdzie przeprowadzano warsztaty rękodzielnicze (robienie lalek z włóczki oraz naturalnych mydełek), malowanie twarzy oraz dmuchany plac zabaw i animacje dla najmłodszych. Prezentowana była też pokonkursowa wystawa prac plastycznych wykonanych w ramach konkursy „Kresowy pejzaż”.
Tegoroczne Spotkania Kresowe miały wymiar międzypokoleniowego spotkania z tradycją i historią Kresów. Nie da się w tej sytuacji nie wspomnieć o ciekawostce, że jednego dnia podczas występów artystycznych na scenie, w różnych formacjach i zespołach, występowały kolejne pokolenia Kresowian i potomków Kresowian (np. babcia ojciec i córka).To niezwykły przekaz ciągłości przekazywanych tradycji i wartości, jaką Spotkania Kresowe wnoszą do naszej społeczności.
Organizatorami X Opolskich Spotkań Kresowych byli Sołtys i Rada Sołecka Wsi Grodziec. Współorganizatorami byli Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” oraz Fundacja „Wieś Kresowa”. Partnerami wydarzenia byli MOSiR w Ozimku, Zatoka Bajka oraz LZS Grodziec. Wydarzenie przeciwpożarowo i medycznie zabezpieczała jednostka OSP Chobie. Niedzielne wydarzenia poprowadził konferansjersko Krzysztof Adamiec, sportowe wydarzenia koordynował Mariusz Górski.
Organizatorzy konkursu plastycznego „Kresowy Pejzaż” składają podziękowania za wsparcie techniczne i organizacyjne Ewie Adamiec i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu- Dorocie Mrozek
Wydarzenie X Opolskie Spotkania Kresowe zrealizowano w ramach Funduszu Sołeckiego Wsi Grodziec – budżetu gminy Ozimek
Łucja Furman
Konkurs plastyczny „Kresowy Pejzaż” odbywał się w ramach X Opolskich
Spotkań Kresowych”
Wpłynęło 16 prac konkursowych:
- 10 prac w kategorii dzieci przedszkolnych oraz dzieci w wieku do 9 lat
- 5 prac w kategorii dzieci w wieku 10-14 lat
- 1 praca w kategorii młodzieży szkół ponadpodstawowych (do 18 r. ż.)
Komisja konkursowa w składzie: Iwona Chętnicka, Irena Karpa, Łucja Furman zdecydowała o następujących wynikach:
W kategorii dzieci przedszkolnych oraz dzieci do 9 lat.:
I miejsce - Antonina Smolorz oraz Amelia Kosińska;
II miejsce - Michał Klysek oraz Karoina Madej;
III miejsce - Antoni Łęgosz, Lena Kotysz oraz Benjamin Buczek;
Nie przyznano wyróżnień;
Za udział - Wojciech Supel, Maja Molendowska oraz Gabrysia Madej
W kategorii kategorii dzieci od 10 do 14 lat.:
I miejsce - Joanna Halupczok oraz Natalia Krafczyk
II miejsce - Maria Łęgosz oraz Jaśmina Maria Buczek
III miejsce - Dominika Jośko
Nie przyznano wyróżnień;
W kategorii dzieci w wieku 14 do 18 lat
Za udział - Korneliusz Madej
Pokonkursowa wystawa prac odbyła się podczas X Opolskich Spotkań Kresowych 16.09.2023 w Świetlicy Wiejskiej w Grodźcu oraz 17.09.2023 w Zatoce Bajka w Grodźcu.
Organizatorzy składają podziękowania Dorocie Mrozek- Dyrektor Zespołu Szkolno- przedszkolnego w Grodźcu oraz Ewie Adamiec - nauczucielce ZSP w Grodźcu za wsparcie organizacyjne i techniczne
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Organizatorami konkursu byli:
Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” oraz Fundacja „Wieś Kresowa”
Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Opolskiego Henryka Lakwy
Wydarzenie X Opolskie Spotkania Kresowe zrealizowano w ramach Funduszu Sołeckiego Wsi Grodziec – budżetu gminy Ozimek
Rywalizacje sportowe odbyły się w kategoriach:
- KOSZYKÓWKA 3x3
Do turnieju zgłosiło się 6 zespołów. Końcowa tabela, po rozegraniu fazy grupowej, pófinałów i finału:
1. Miejsce -ALDOM Turawa (P.Szwonder,T.Bojar,S.Górecki,J.Kościelewski),
2. Miejsce - MISZCZE Ozimek (A.Szymczak,W. Janicki, M.Król, W.Okuniewicz),
3. Miejsce - VAPOLAR SWORDS ZS Ozimek (P.Dziobek, O.Dudek, W.Sokołowski),
4. Miejsce - OPEN BALL Ukraina ( W.Gusławski, J.Woschow, M.Bartkowiak),
5. Miejsce - MORO TEAM Grodziec,
6. Miejsce - PYTEL TEAM Ozimek.
Organizacja i sędziowanie: Piotr Bąk, Halina Bąk, Mariusz Górski
¬
- WYCISKANIE WIELOKROTNE SZTANGI
Kategoria kobiet ciężar 25kg:
1. Miejsce Halina Bąk 35x25kg,
2. Miejsce Zosia Bąk 28x25kg,
3. Miejsce Alex Widawski 23x25,
4. Miejsce Magda Wróblewska19x25.
Kategoria mężczyźni ciężar 50kg:
1. Miejsce Michał Wojczuk 85x50kg,
2. Miejsce Sławek Genda 68x50kg,
3. Miejsce Michał Król 64x50kg,
4. Miejsce Tomasz Biskup 49x50,
5. Miejsce Andrzej Gruszka 47x50,
6. Miejsce Mateusz Marzec 44x50kg,
7. Miejsce Oskar Dudek 36x50,
8. Miejsce Jacek Kościelewski 33x50,
9. Miejsce Radosław Sękowski 31x50,
10. Miejsce Kamil Konieczko 30x50,
11. Miejsce Zdzisław Leśniak 29x50,
12. Miejsce Sebastian Pyć 28x50,
13. Miejsce Wojciech Ledniowski 23x50,
14. Miejsce Sebastian Górecki 21x50,
15. Miejsce Łukasz Pukas 16x50.
Sędziowanie i prowadzenie zawodów Piotr Bąk, Halina Bąk i Zofia Bąk.
- KRÓL KARNYCH ( do 12 koku życia)
- KRÓL STRZELCÓW (do 18 roku życia)
Organizatorami rozgrywek sportowych byli:
Wydarzenia sportowe odbyły się w ramach programu profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom „Wybieram marzenia- nie uzależnienia”
Organizatorami konkursu byli:
Sołtys i Rada Sołecka Wsi Grodziec
Partnerami i sponsorami byli: MOSiR w Ozimku, Zatoka Bajka w Grodźcu oraz Ludowy Zespół Sportowy Grodziec.
Wydarzenie X Opolskie Spotkania Kresowe zrealizowano w ramach Funduszu Sołeckiego Wsi Grodziec – budżetu gminy Ozimek
Strona 1 z 2